עבודה עם אדריכל לתכנון בית פרטי

מאת אורן ארד

החלום עומד להתגשם. רכשתם חלקת קרקע ואתם עומדים להקים עליה את בית חלומותיכם. אתם יודעים בדיוק איזה בית אתם רוצים לבנות, חלמתם עליו זמן רב. 

מדריך זה נועד להסביר בדיוק מהו תהליך העבודה שלכם מול האדריכל שבחרתם מרגע ההיכרות ועד לטופס 4. מהם שלבי העבודה מולו, מהו התהליך מול הרשויות לצורך קבלת היתר הבניה וכיצד מתנהלים מול הקבלנים המבצעים את הבניה עצמה.

חלק 1 מתוך 3

1.  נעים להכיר - הועדה לתכנון ובניה

ייתכן שהשאיפות שלכם ריאליות וייתכן שלא. ייתכן שהתקציב שלכם מספק וייתכן שלא. אחרי שפונים לאדריכל המתמחה בבניה פרטית וצמודי קרקע כגון בנה ביתך, וילות או בתים דו משפחתיים הוא יתחיל יחד אתכם לעשות סדר במה אפשר או אי אפשר לבנות, מה ריאלי ומה פנטסטי ויכניס את כל הנתונים לצורה מוחשית שנראית כמו בית. הבית שלכם.

כל יישוב בארץ נמצא תחת שיפוטה של מועצה מקומית או אזורית, ובכל מועצה מתכנסת ועדה לתכנון ובניה אשר תפקידה הוא לדון ולאשר תכניות פיתוח ובניה שונות הנוגעות לתחום שיפוטה. אותה הוועדה גם תתן לכם את היתר הבניה לביתכם. תפקיד האדריכל שלכם הוא להשיג את היתר הבניה על ידי יצירת קשר עם הוועדה, להראות לה את תכניות הבית שלכם ולשכנע אותה שהם מתאימות לדרישות שהם הגדירו לבתים באזור.

אותן הדרישות מתוארות בתב"ע החלה על המקום. תב"ע (תכנית בנין עיר) היא למעשה תכנית כללית שאינה מתארת מבנה מסוים אלא סט הוראות כיצד יש לתכנן את המבנה. תב"ע יכולה לחול על עיר שלמה, רובע, שכונה, רחוב ואפילו על מגרש בודד. המגרש שרכשתם נמצא באזור שחלה עליו תב"ע אשר בה כתובות ההוראות כיצד לתכנן את הבית שלכם.

2. אז בשביל מה אדריכל?

אם ההוראות מפורטות בתב"ע אז בשביל מה אתם צריכים אדריכל? ניתן לקרוא את ההוראות (בדרך כלל הם די קריאות) ולתכנן בית לבד. עקרונית אפשר לתכנן לבד אבל החוק בארץ קובע שרק בעל מקצוע מורשה יכול לערוך את הבקשה לקבלת היתר (אדריכל, מהנדס, הנדסאי אדריכלות או הנדסאי בנין). כך הרשות המקומית יודעת שהבית יתוכנן באופן בטיחותי ועל פי חוקי התכנון והבניה. האדריכל שלכם למד את חוקי התכנון והבניה ויהיה אחראי מול הרשויות והחוק שהבית שלכם אכן יעמוד בדרישות החוק והבטיחות. מיותר לציין שמעבר לשיקול הבטיחותי והחוקי האדריכל שלכם הוא ודאי בעל סגנון תכנון אשר קולע לטעמכם ויקפיד שהבית שלכם יתוכנן גם באופן נכון, זורם, פונקציונלי ונוח. היכולת של אדריכל לייצר את שילוב בין בטיחות, חוקיות, פונקציונליות וחזות נאה מגיעה רק אחרי שנים של ניסיון.

3. תיק מידע להיתר

הצעד הראשון שהאדריכל יעשה כשיתחיל לעבוד איתכם הוא ליצור קשר עם הוועדה לתכנון ובנייה הרלוונטית ויבקש "תיק מידע להיתר". בשביל זה תצטרכו לשלם לרשות המקומית אגרה (כ-200 ש"ח) כמו כן תידרשו להמציא מפת מדידה עדכנית של המגרש שלכם. את מפת המדידה מכין מודד מוסמך אשר יהיה החבר הראשון שמצטרף לצוות התכנון שלכם. התיק מידע, אשר לא ניתן לבקש היתר בניה בלעדיו, יגיע לידי האדריכל תוך עד 30 יום מיום בקשתו וכולל את הוראות התב"ע כמו גם רשימות דרישות הוועדה הספציפיות לכל שלב ושלב בהגשה. כן - יש כמה שלבים…

4. סקיצות

בזמן שממתינים לתיק המידע מהועדה יהיה לכם זמן להתחיל לחשוב על הבית, כיצד יראה ואיך יתפקד. זהו התהליך המהותי והחשוב ביותר בתכנון הבית שלכם. למרות שהוראות התב"ע יגיע יחד עם תיק המידע, האדריכל שלכם לא זקוק לו בשביל לדעת אותם מראש מפני שתב"ע מפורסמת ברבים וניתן לקרוא אותה בכל זמן. האדריכל ילמד מהתב"ע כמה שטח עיקרי מותר לכם לתכנן, כמה קומות, האם מותר מרתף - ובאיזה שטח, האם מותר לתכנן גג שטוח או משופע, מה הם גבולות הבניה על המגרש וכן הלאה. זה הזמן להתחיל לדבר על כל הפנטזיות, השאיפות והרצונות שלכם מהבית והאדריכל יתחיל לתכנן אותו באופן כללי. יש אדריכלים שמשתמשים בעפרון חפשי על נייר שרטוט בשלב זה, יש כאלו שמשרטטים באופן ממחושב, זה לא משנה. זה הזמן להתחיל לבנות את האמון שלכם באדריכל ובכשרונו. זה גם השלב בו תתחילו להכיר את המציאות התכנונית של הבית שלכם. האדריכל שלכם ישמור אתכם בתחום ההוראות וייתכן שתאלצו לעשות החלטות, קלות כמו גם קשות בזמן שהבית שלכם מקבל צורה. חשוב לקבל מהאדריכל כמה אופציות תכנוניות שונות והפוכות זו מזו. אפילו אם כיוון מסויים נראה חסר טעם כדאי בכל זאת לראות אותו על הנייר, אולי הוא עובד יותר טוב.

5. תכניות להיתר

אחרי שישבתם עם האדריכל על סקיצות שונות ובחנתם איתו כמה שיותר אופציות סביר להניח שהתכנון מתחיל להתגבש. בשלב הזה האדריכל מתחיל לחבר את החלקים לכדי בית שלם ותלת מימדי. תתחילו לראות תכניות שמתארות את כל הקומות בביתכם ואת הקשר בין הקומות. תתחילו לראות חזיתות וכיצד הבית נראה מבחוץ, מיקומי וגדלי החלונות והדלתות, המרפסות והגג. תוכלו להבין כיצד הבית יושב על המגרש, כיצד נכנסים מהרחוב ומהחניה, כמה שטח הוא משאיר לטובת חצר ולאיזה כיוון. 

זהו. הבית מתוכנן בגדול, ואם אתם מרוצים אתם יכולים לתת לאדריכל שלכם את האישור לערוך את התכניות להיתר ולהגיש אותן לועדה. כעת, אחרי התקופה האינטנסיבית של תכנון הבית יחד עם האדריכל, תיפרדו קצת בזמן שהוא יעבוד לבדו על מנת להכין את התכניות על פי דרישות הועדה כפי שמפורטות בתיק המידע. זה הזמן לצרף חבר נוסף לצוות התכנון - מהנדס הקונסטרוקציה. תפקידו יהיה לתכנן את שלד הבית שלכם, לחשב את גודל וסוג הייסודות, מיקום העמודים והקורות התומכות ואת עובי הרצפות והתקרות. בשלב זה הוא עוד לא מתחיל בעבודתו אבל הוועדה דורשת שכבר בשלב ההגשה ימונה ולכן אתם תשכרו את שירותיו כדי ששמו יצויין על תכניות ההגשה הראשונית.